Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aby mohl náš jorkšírek i zítra plně kousat ...

Co všechno hrozí psímu chrupu a co dělat pro to, abychom tomu předešli.

Už dnes je nutno věnovat trochu pozornosti a péče chrupu, neboť onemocnění v ústní dutině jsou velmi častá. Většinou je bohužel diagnóza odhalena pozdě, protože ji nelze pozorovat zvenku. Mnoho onemocnění přechází do chronického stavu.

Nejčastější problém našich pejsků je parodontóza různého druhu. Parodontóza je zánět zubního lůžka, které se skládá z dolní čelisti a dásně. Toto onemocnění může postihnout mléčný stejně jako trvalý chrup. Statistika říká, že ve věku od 2 let mají 4 z 5 psů začínající parodontózu, ve věku 6 let mají tito pejsci již velmi pokročilou formu této nemoci.

Co vede ke vzniku parodontózy?

Příčinou odpovědnou za tuto nemoc je měnící se flora bakterií v dutině ústní. Ústní dutina našich psů obsahuje mnoho bakterií, které jsou vhodné pro daný typ prostředí. Díky častému očichávání se čenichem do tlamy dostávájí i nové typy bakterií. Tyto bakterie zpravidla nemají vliv, jestliže bakterie žijící v dutině ústní stav urovnají. Jak roste na zubech plak, tak se mění životní podmínky pro bakterie. Ve spodních, na kyslík chudých vrstvách zubního plaku se může velmi dařit bakteriím, které způsobují parodontózu, a tyto se zde množí velmi rychle. Produkty látkové výměny těchto bakterií způsobují poškozování funkčního zubního aparátu. Pevná dáseň se uvolňuje, škodlivé látky se mohou dostat hlouběji do vzniklých mezer. Díky tomu vznikají na povrchu kořenů nánosy, které krystalizují a vzniká zde zubní kámen.

Všechny tyto mechanismy vedou k zánětům, tělo se snaží proti těmto vnikům škodlivých faktorů bránit. Na těchto místech dochází k nevratným poškozením, obrana těla podniká bloky proti bakteriím všemi prostředky - dáseň se zanítí a stáhne se zpátky, vlákna se poškodí a vzniknou tak parodontózní kapsy. Z důvodu poškození držícího aparátu vnikají nové nečistoty ke kořeni. Nánosy, zubní kámen i bakterie mají potom mnohem více možností, jak proces napadení urychlit.

A nyní špatná zpráva

Bohužel tyto nevratné škody u psů probíhají mnohem rychleji než u lidí, neboť kořen zubu leží mnohem blíže u korunky zubu. Jakmile se odhalí kořenová oblast, je prakticky nemožné tuto oblast uvést opět do stavu před zánětem. Je nutná velmi obtížná terapie s následnou důkladnou domácí péčí o chrup (většinou se jedná o problém více zubů než jen jednoho) a tato terapie je velmi dlouhá.

Nebezpečné vedlejší účinky parodontózy

Dalo by se říci: OK, několik mrtvých zubů a tím to končí.

Bohužel tomu tak není. Ohnisko zánětu má dalekosáhlé účinky, které ovlivňují kromě lokálních problémů v dutině ústní také všeobecné zdraví. Trvalé ohnisko zánětu v dutině ústní působí na ostatní orgány, jako např. poruchy srdečního rytmu, poškození jater a ledvin.

Chronický a citlivý charakter činí toho onemocnění nebezpečným. Vedle bolestivých fází jsou i nepatrné záněty, které nečiní navenek problémy. Kromě toho nemá pes možnost své problémy říct nahlas.

Znakem může být:

 • ubývání chuti do her, které působí bolest (jako je nošení věcí, kousání psích kostiček, ...)
 • nelibost při hlazení na hlavě a tlamě
 • plak, zubní kámen, zarudlé dásně vedoucí ke krvácení dásní
 • odtažené dásně
 • výtok z čenichu (kořen zubu má těsný kontakt s nosní dutinou)
 • otoky na čelisti (typické např. otoky pod okem díky onemocnění stoliček)

Co udělat:

Základním ošetřením je důkladné odstranění zubního kamene a plaku na korunkách zubů. Je třeba také odstranit vrstvy plné bakterií z kořenů zubů a provést jejich vyleštění. Díky regenerativnímu opatření a ošetření může dojít k obnově poškozeného aparátu. Doprovodná medikamentózní terapie podporuje hojení.

Po ošetření u veterináře může dojít k plnému uzdravení pouze za podpory majitele psa. To znamená, že péče o chrup není jen potřebná, je přímo NUTNÁ. Zvláště se to vyplatí u zdravého chrupu. Díky čištění zubů pomocí speciálních zubních past je možné udržet psí chrup a tím i pejska zdravého!!!!!

Česání

Chcete vědět, jak často česat jorka, jak správně pečovat o jeho dlouhou srst? Čtěte!!!!

Je nutno srst denně česat a kartáčovat, aby srst nezfilcovatěla. Po procházce se mohou udělat v srsti cucky nebo se do ní mohou zamotat malé větvičky. Uvolněte nejprve tato místa prsty a teprve potom je češte a kartáčujte. Při neopatrném zacházení se může srst polámat, místo toho, aby pěkně rostla. Dvakrát až třikrát týdně použijte na srst sprej, který pomáhá srsti stát se odolnou. Vhodné je používat dobrý kondicionér s olejem - srst je poté dobře chráněna. Když chcete, aby srst byla nakonec krásná, dobře rostla, měli byste ji chránit.Jorkšír je známý svou dlouhou srstí a červenou mašličkou na culíku. To však není bez účelu, gumička nebo sponka má funkci udržet dlouhou srst na hlavě mimo obličej, aby se minimalizovaly záněty očí. Používáte-li gumičku, dejte pozor, aby nebyla příliš utažená. To může mít za následek lysinu na hlavě, kde se mohou držet kožní plísně, které vedou k vypadávání srsti.

Co dělat, když se srst jorka stále láme a neroste?

To může být zakotveno již v rodokmenu. Většinou ale chybí srsti důležité výživné látky. Velmi dobrým preparátem je "Hypercoat", který se denně přidává do jídla a/nebo "Biotin Forte" v tabletách nebo jako prášek. Důležité ale je takovou kúru zavést dlouhodobě, aby to vedlo k jistým výsledkům. Základem je především pravidelná péče o srst pomocí kvalitních produktů (šampon, kondicionér a sprej).

Jak a jak často mám svého jorka koupat?

Něco o tom, jak je to s koupáním našich miláčků.

Doporučuje se jorka koupat každé 2 až 3 týdny - a když je to nutné, tak i častěji. Vlastně vždy, když si myslíte, že je čas. Vše ostatní, co jste o tom slyšeli, můžete klidně zapomenout. Je ryzí nesmysl, jestliže Vám někdo říká, že se má jorkšír jen minimálně koupat.

Předtím, než s koupáním začnete, je nutné zabezpečit uši proti vodě. Srst při šamponování moc necuchejte a chraňte hlavně oči. Ne každý psí šampon je vhodný pro jorky, buďte proto při své volbě šamponu opatrní.A takto koupeme jorka:

 • dobře našamponujte psa
 • popř. proces opakujte (když je srst příliš mastná nebo silně naolejovaná) a potom srst vypláchněte
 • naneste kondicionér a nechte ho působit
 • dobře vypláchněte a vysušte ručníkem (ne moc zacuchat)
 • mokrého psa vysušte fénem do sucha


V zimě a při studeném počasí nikdy nenechte vlhkého psa volně pobíhat. Když během fénování srst kartáčujete, bude proces schnutí rychlejší, srst bude také hladší - a to je efekt, který si přejeme. Nakonec nastříkejte na kartáč nebo přímo na srst ochranný sprej a rovnoměrně vkartáčujte. Pěšinku na zádech udělejte uprostřed pomocí hřebenu.

Něco o autorce: Betty Dullinger měla svého prvního jorka od roku 1961 a v roce 1963 měla první vrh. Z tohoto vrhu pocházel její první výstavní pes Leprechaun´s Alexander. Nějakou dobu to byl jediný šampion v Maassechusetts. Ten byl otcem 4 šampionů a dožil se věku 15,5 roku. V roce 1964 začala se svou kariérou rozhodčí a v roce 1966 obdržela licenci na posuzování plemene jorkšírského teriéra. V roce 1964 se stala členkou YTCA (Yorkshire terrier club of America), ve kterém byla v letech 1968-9.